Kinesiotaping polega na oklejaniu wybranych obszarów ciała za pomocą specjalnych, elastycznych plastrów wykazujących ruchomość na poziomie ok. 140% długości wyjściowej, a więc elastyczności porównywalnej do tej charakterystycznej dla ludzkich mięśni. Cieszący się coraz większym zainteresowaniem taping wspomaga leczenie dolegliwości bólowych, niweluje obrzęki oraz opuchlizny, rozluźnia napięte mięśnie, poprawia propriocepcję, a także przyspiesza wchłanianie krwiaków.
W tej metodzie rehabilitacji wyróżniamy 6 podstawowych technik aplikacji plastrów, które specjaliści dobierają do indywidualnych potrzeb pacjenta – mięśniową, więzadłową, powięzi, przestrzenną, limfatyczną oraz korekcyjną. Niemniej istotną kwestią jak metoda aplikacji jest także kształt plastrów, który dopasowuje się do miejsca w jakim występują dolegliwości, a także samego celu kinesiotapingu.
Niewątpliwą zaletą jaką może pochwalić się kinesiotaping jest fakt, że w porównaniu do wszelkich innych, dostępnych alternatyw, ma on niezwykle uniwersalne zastosowanie i pomaga w leczeniu wielu dolegliwości bólowych. Wskazaniem do skorzystania z tej formy usług oferowanej przez naszą klinikę jest m.in. kolano skoczka, ostroga piętowa, łokieć tenisisty, porażenie nerwu twarzowego, obrzęk limfatyczny, łokieć golfisty, a także wady kręgosłupa i klatki piersiowej, ograniczenia ruchu w stawach, stany zapalne i dolegliwości o podłożu zwyrodnieniowym. Ponadto, w ostatnich latach kinesiotaping wykorzystywany jest także w gabinetach medycyny estetycznej jako sposób na bezbolesną redukcję zmarszczek oraz lifting skóry. Taping może być stosowany u pacjentów w każdym wieku - dzieci, dorosłych, osób starszych, a także kobiet w ciąży.
Taping z wykorzystaniem taśm kinezjologicznych nie wymaga zbyt skomplikowanego przygotowania się - w tym bowiem przypadku nie ma mowy o kilkugodzinnym poście czy też innych wyrzeczeniach. Do kinesiotapingu trzeba za to dokładnie przygotować skórę. Powinna być ona sucha i dokładnie oczyszczona, a więc na jej powierzchni nie mogą znajdować się balsamy, kremy czy też olejki przeciwsłoneczne oraz przeciwbólowe maści. Jeszcze przed rozpoczęciem kinesiotapingu osoba wykonująca zabieg powinna przemyć skórę wodą z mydłem, a następnie przetrzeć ją gazą nasączoną alkoholem o właściwościach odkażających. Warto zaznaczyć, że efektywność zastosowania taśm może pogorszyć owłosienie ciała.
Niepozorne plastry nie bez powodu cieszą się coraz większym zainteresowaniem zarówno wśród fizjoterapeutów, jak i pacjentów poszukujących nowych sposobów na walkę z niedającym o sobie zapomnieć bólem. Taping może się bowiem pochwalić imponującą liczbą pozytywnych efektów jego stosowania. Nie tylko zmniejsza stan zapalny, ale również poprawia krążenie krwi, oddziaływając na układ limfatyczny umożliwia zmniejszenie opuchlizny, unosi skórę, działa na receptory bólu (niweluje ich drażnienie), obniża napięcie mięśniowe.
Niestety nie każdy pacjent skarżący się na różnego typu dolegliwości bólowe może przekonać się na własnej skórze czy wykonywany w centrum rehabilitacji czy też klinice Sky Clinic kinesiotaping jest skuteczny. Z tej formy rehabilitacji z wykorzystaniem plastrowania powinny zrezygnować osoby posiadające niezagojone rany, niezrośnięte złamania, świeże tatuaże, a także pacjenci zmagający się z nowotworami złośliwymi, zakrzepicą żył głębokich, ostrymi alergiami, jak i zaburzeniami czucia głębokiego wynikającego m.in. z cukrzycy.
Czas trwania: | 30 - 60 minut |
Wykonywany przez: | lekarz |
Części ciała: | Twarz, ciało |
Inwazyjność: | Zabieg inwazyjny |
Sugerowana ilość zabiegów: | 2 zabiegi |
Opis | Cena | Rezerwacja |